fbpx

Poruchy metabolismu

Metabolismus je soubor biochemických reakcí, při kterém dochází k přeměně živin a energie v buňkách lidského těla (= látkové přeměně).

Metabolismus dělíme na:

 • katabolismus = soubor rozkladných dějů, kdy z látek složitých vznikají látky jednoduché a energie se uvolňuje (například rozklad bílkovin, tuků a sacharidů)
 • anabolismus = soubor procesů, při kterých z látek jednodušších vznikají látky složitější a energie se spotřebovává (například růst a rozmnožování buněk)

Metabolismus tedy zahrnuje procesy, při kterých se tráví a vstřebávají živiny (makroživiny – bílkoviny, tuky, sacharidy, ale i mikroživiny – vitamíny, minerální látky, stopové prvky…), uvolňuje se či získává energie a organismus pak efektivně spaluje, vstřebává, tráví, vylučuje odpadní látky, staví, roste, zkrátka pracuje kontinuálně jako stroj zaběhlý ve své práci.

Poruchy metabolismu

Jsou situace, kdy metabolické procesy v organismu nefungují tak, jak by měly. Ve spojitosti s tímto faktem mluvíme o tzv. „metabolických onemocněních“ nebo také „metabolicky podmíněných onemocněních“. V důsledku neúčinné látkové přeměny dochází k poruchám funkcí, které mají dané látky na starosti, ale také k poruchám samotných orgánů. Stejně tak mohou metabolické poruchy nastat v případě tvorby nebo ukládání určitých látek v organismu, které jsou u zdravých osob vyvážené (zmiňme pro příklad známý cholesterol). Tyto látky jsou pro fungování organismu důležité, avšak při  jejich nedostatku, popřípadě nadbytku, může docházet k poškození některých orgánů či celého organismu.

Nejčastější a nejznámější metabolické poruchy

 • Cukrovka (diabetes mellitus)

Cukrovka je souhrnný název pro skupinu chronických onemocnění, které jsou charakteristické poruchou metabolismu sacharidů (odkaz na článek metabolismu sacharidů).  Nejčastější formou cukrovky je diabetes mellitus II. typu, kdy dochází k inzulinorezistenci tkání, tedy buňky nejsou propustné pro přechod glukózy z krevního oběhu. Choroba může být dědičná, začíná často od středního věku a postihuje zpravidla osoby s nadváhou či obezitou. Účinnou formou léčby je udržovat si optimální obvod pasu (u mužů do 94 cm, u žen 80 cm), případná redukce tukové hmoty (snížením váhy o 5-10% dochází ke zlepšení kompenzace cukrovky), diabetická dieta a pohybová aktivita!

 • Poruchy lipidového metabolismu

Poruchy přeměny tuků (lipidů) v organismu mohou přispět ke zvýšení celkového cholesterolu v krvi, zvýšení LDL cholesterolu, snížení HDL cholesterolu a zvýšení tzv. triglyceridů. Dlouhodobá kumulace a kombinace těchto faktorů může podmiňovat vznik aterosklerózy a jiných srdečně-cévních onemocnění.

 • Ateroskleróza

Ateroskleróza je systémové onemocnění postihující cévy a cévní řečiště – dochází ke kornatění cév, k ukládání tukových látek do stěny tepny (například cholesterolu). Tyto látky pak kalcifikují a vzniká tzv. aterosklerotický plát. Dochází tak k přeměně cévní stěny v důsledku ukládání tuku, k zúžení cévy a snížení její pružnosti. Dojde-li například k tomu, že se céva kvůli zvětšenému aterosklerotickému plátu zcela uzavře, popřípadě se zúží průsvit cévy natolik, že tento stav zabrání průtoku krve, mohou nastat až tak závažné komplikace jako je infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, ischemická choroba dolních končetin, hluboká žilní trombóza nebo plicní embolie. Tyto stavy mohou být život ohrožující.

 • Metabolický syndrom

Je označení  pro soubor poruch, kterými jsou:

 1. porucha glukózové tolerance (cukrovka II. typu)
 2. poruchy lipidového metabolismu (viz výše)
 3. obezita (především abdominální – tedy kumulace tuku v oblasti břicha)
 4. hypertenze (vysoký krevní tlak)

Toto onemocnění může být doprovázeno systémovým zánětem a může přivádět zhoršenou kvalitu života, další komplikace v rámci srdečně-cévních chorob, předčasné stárnutí a v nejhorších případech i předčasnou smrt.

Další metabolické poruchy:

 • Dna

Je chronické onemocnění, jež se vyznačuje zvýšeným množstvím kyseliny močové ve tkáních těla. Projevuje se zvýšenou hladinou kyseliny močové v séru, charakteristickými kloubními příznaky (zánětlivou artritidou doprovázenou velkou bolestí a otokem kloubů a vznikem tzv. dnavých tofů) a často i dalšími mimo kloubními symptomy (například postižením ledvin).

 • Osteoporóza

Osteoporóza je onemocnění látkové přeměny kostní tkáně, které má za následek ubývání množství kostní hmoty, snížení kvality kostí a jejich zvýšenou lomivost.

 • Fenylketonurie

Fenylketonurie je dědičná porucha metabolismu, kdy dochází k úplnému deficitu enzymu (nebo jeho kofaktoru), který přeměňuje aminokyselinu fenylalanin na tyrozin. Následkem je nutnost vyloučení této aminokyseliny ze stravy, bohužel tato aminokyselina je obsažena ve většině potravin obsahující bílkoviny.

 • Hemochromatóza

Je porucha metabolismu železa, při které dochází ke zvýšenému vstřebávání železa v organismu a jeho ukládání do různých orgánů, nejčastěji do jater, což může mít za následek poškození jejich funkcí.

 • Wilsonova choroba

Další metabolická porucha, tentokrát porucha přeměny mědi, stejně jako u hemochromatózy se zvyšuje tendence k ukládání mědi v organismu.

Za zásadní informaci v souvislosti s metabolickými onemocněními považujme, že pro vznik těchto poruch má souvislost dědičnost a naše osobní genetická výbava. Vliv má i náš životní styl – tedy to, jak se celý život stravujeme, co pijeme, jak jsme na tom s pohybovou aktivitou, jak se stresujeme, kde a jak žijeme; zkrátka vše to, co pro sebe děláme a neděláme. Z toho vyplývá stěžejní zpráva pro nás všechny – většině metabolickým onemocněním můžeme předcházet zdravým životním stylem. Máme tedy vliv na to, jestli danou poruchou onemocníme či ne, jde však o to, začít od mládí (nejlépe dětství) a celoživotně vytrvat. Pak máme velkou šanci, že poruchám metabolismu předejdeme a zkvalitníme si tak dny našeho života.

Líbil se vám tento článek? Dejte nám Like na našem Facebooku a sledujte nás na Instagramu ať vám neuniknou žádné novinky v našem začínajícím projektu 🙂

Článek vznikl ve spolupráci s nutriční terapeutkou Bc. Martinou Korejčkovou, DiS.


2 Comments
Jitka

14.1.2020 @ 15:41

Reply

Wilsonova choroba je porucha metabolismu mědi, nikoliv chromu. Mám ji, tak vím o čem mluvím 🙂

ZjisteteCoJite.cz

15.1.2020 @ 17:05

Máte pravdu, překlep jsme opravili. Děkujeme 🙂

Leave Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

© 2019 ZjisteteCoJite.cz